Článek popisuje různé možnosti využití dešťové vody, na co si dát pozor při výběru nádrže a ideální podmínky pro skladování srážkové vody.
To, kolik vody spotřebujeme, si často uvědomíme až ve chvíli, kdy přijde vyúčtování za vodné a stočné. Je to tak proto, že vodu zkrátka potřebujeme k životu nejen my, ale i rostliny a zvířata kolem nás. Uvádí se, že průměrná spotřeba pitné vody na jednoho obyvatele činí přes 100 litrů vody /den.
Způsobů, jak snížit spotřebu pitné vody je mnoho – jedním z nich je právě využití dešťové vody, která může nahradit kvalitní pitnou vodu tam, kde není až tak potřeba. Jedná se o běžné činnosti jako je úklid domácnosti, praní, splachování toalet nebo, snad nejtypičtěji, zalévání zahrady. Možná se to nezdá, ale až 50 % denní spotřeby vody v domácnosti může být nahrazeno vodou dešťovou.
Kvalita dešťové vody
Protože dešťové mraky vznikají odpařováním, mohla by dešťová voda být teoreticky vodou destilovanou, tedy čistou bez rozpuštěných látek. Už v atmosféře ale dochází ke kontaktu této vody s různými chemickými látkami, stejně jako při průchodu atmosférou směrem k zemi a následně i na povrchu Země. To ale neznamená, že bychom z použití dešťové vody měli mít obavu – z výzkumů různých institucí vyplývá, že chemické znečištění srážkové vody leží vesměs v hranicích limitů pro jakost pitné vody. Kvalita srážkových vod je tedy naprosto vyhovující pro splachování WC, praní prádla nebo zálivku.
Vzhledem k možnému primárnímu mikrobiologickému znečištění se nedoporučuje využívání srážkové vody v oblastech s velkou prašností, vedle velkých komunikací a s velkým počtem holubů. V případě mimořádných požadavků na kvalitu srážkové vody z hlediska mikrobiologického znečištění je možné do systému zařadit UV zářič pro dezinfekci srážkové vody. Dále je třeba minimalizovat možnost, že se dešťové vody někdo napije.
Využití dešťové vody
Každý z nás zná kádě, bečky a různé jiné nádoby, do nichž je sváděna dešťová voda, která je pak využívána pro zálivku rostlin na zahradě. Princip systémů pro akumulaci a využití dešťových vod je stejný, jen modernější a technicky dokonalejší.
Pro zálivku je dešťová voda vhodná zejména proto, že neobsahuje chlor ani soli, které rostlinám neprospívají. Některé rostliny jsou tak citlivé, že by se pitnou vodou ideálně neměly zalévat vůbec (např. rododendrony nebo azalky, kanadské borůvky).
Dešťovou vodu můžeme použít také při údržbě a úklidu. Například pro mytí auta je zapotřebí velké množství vody a právě zde je ekonomicky i ekologicky výhodné použít dešťovou vodu namísto vody pitné.
Ne všechny činnosti, které v domácnosti provádíme, vyžadují „placenou“ pitnou vodu. Využitím zdarma dostupné dešťové vody na praní, splachování WC nebo úklid můžeme významně ušetřit. Úspora ale není vše, co dešťovka může nabídnout. Výhodou dešťové vody je navíc i to, že je měkká. To znamená, že tolik nezanáší spotřebiče (např. pračku) a potrubí, protože nedochází k usazování vodního kamene.
Zajímavé je zmínit v souvislosti s dešťovou vodou praní. Díky měkké vodě je potřeba menší množství pracího prášku, protože ten se lépe rozpouští a špína se z prádla lépe uvolňuje. Ušetříte také za změkčovadla a nemusíte se obávat vodního kamene. V oblastech, kde je tvrdá voda, příp. voda obsahující železo, mangan aj. látky, se proto použití dešťové vody pro praní přímo nabízí.
Mnoho lidí jistě napadne, zda nás nemůže praní prádla v dešťové vodě nějak ohrozit – kvalita dešťové vody může být různá. Můžeme však být klidní. Z výzkumů, které byly na toto téma provedeny vyplývá, že počet bakteriálních zárodků v prádle vypraném v dešťové vodě byl srovnatelný s výsledky u prádla vypraného v pitné vodě. Množství bakteriálních zárodků není totiž ani tak závislé na kvalitě vody, ale spíše na míře znečištění špinavého prádla.
Náklady na využití dešťové vody
Pro tyto situace stačí dešťovou vodu odvádět do akumulační nádrže s filtrem a čerpadlem, příp. lze pořídit i elektronickou řídící jednotku pro automatické dopouštění, hladinový spínač atp. Filtr v tomto případě neslouží k úpravě vody, protože to není potřeba, nýbrž k zachycení listí aj. nečistot, které by se do nádrže mohly dostat. Systémy pro dešťovou vodu si lze buď sestavit, nebo využít možnosti kompletní dodávky.
Využití dešťové vody v domě už je složitější, protože je třeba ji zcela oddělit od rozvodu pitné vody a zároveň zajistit, aby bylo možné v případě nedostatku vody dešťové tuto nahradit vodou pitnou. K tomuto účelu dobře poslouží automatické jednotky pro využívání dešťové a pitné vody. Dále je samozřejmě třeba akumulační nádrž s vhodným objemem, doplněná filtrem. Velikost nádrže závisí zejména na množství srážek v dané lokalitě a ploše střechy, ze které je voda odváděna. Dále je třeba posoudit, zda bude objem nashromážděných dešťových vod dostačující pro potřebu domácnosti, a zda se tedy investice vyplatí.
Výběr vhodné velikosti nádrže na dešťovou vodu
Vybrat nádrž správné velikosti je důležité jak z hlediska jejího maximálního využití, tak z důvodů provozních, kdy je třeba vyrovnat poměr mezi plněním a předpokládanou spotřebou. Důležitým parametrem pro výpočet vhodné velikosti je plocha, z níž je dešťová voda odváděna (obvykle střecha), a množství srážek, které lze v dané lokalitě předpokládat.
Skladování dešťové vody
Skladování dešťové vody je velmi důležité, protože při dodržení správného způsobu skladování nebudeme mít problém s udržením hygieny a kvality zachycené vody. Ideální je nádrž umístěná pod zemí, kde nedochází k velkému kolísání teplot a kde není vystavena přímému slunečnímu záření. Z hygienických důvodů také není dobré skladovat zachycenou vodu v nádrži příliš dlouho. Na to je třeba myslet v případě, že jsme např. delší dobu mimo domov. V tomto případě, je třeba nádrž vypustit.
Důležité je zbavit vodu hrubých nečistot (listí, větviček apod.) pomocí filtru tak, aby nedocházelo k zanášení akumulační nádrže.
Zajímá vás, jak může řešení vypadat? Podívejte se!
Shrnutí
Jak bylo v článku řečeno, dešťovou vodu lze využít na spoustu způsobů, od splachování po zalévání. Proto stojí za úvahu, ať už plánujeme novostavbu nebo opravujeme rodinný dům, popřemýšlet, zda pitnou vodu alespoň částečně nenahradit vodou dešťovou. Pokud se totiž rozhodneme dešťovku maximálně využívat, můžeme ušetřit až 50 % pitné vody. A to v dlouhodobém výhledu určitě stojí za to!
Zdroje
Využijte doma dešťovou vodu a ušetřete!
Dešťová voda: Využijte ji ve svém rodinném domě
Využívání dešťové vody (II) - možnosti použití dešťové vody a části zařízení
Dešťovou vodou můžete zalévat zahradu, ale i prát prádlo a splachovat záchod