Víte, jak fungují a s čím vám mohou pomoci enzymatické přípravky? Následující článek vám napoví...
Enzymatické přípravky jsou koncentrované biologicky aktivní směsi vybraných druhů nezávadných, nepatogenních užitečných bakterií a enzymů s vysokou štěpící aktivitou pro rozklad organických látek v odpadních vodách. Dokáží rozkládat tuhé složky odpadu - tuky, bílkoviny, škroby, sacharidy, celulózu, fekálie apod. Důsledkem toho je nejen k omezení tvorby zápachu, ale i snížení objemů kalů, což se promítne ve výrazném prodloužení intervalů odvozu fekálií.
Enzymatické přípravky jsou ekologické, lehce biologicky odbouratelné a nijak nepoškozují životní prostřední (naopak mu pomáhají).
Jak enzymatické prostředky fungují?
Přípravky obsahují speciálně vyšlechtěné kmeny bakterií, které se živí organickými látkami. Jakmile se setkají s vodou obsahující organický odpad, začnou bakterie produkovat specifické bílkoviny – enzymy, které dokážou rozkládat jiné bílkoviny jako např. škrob, uhlovodany, živočišné a rostlinné tuky apod. Výhodou bakterií je, zjednodušeně, i to, že jedí, dokud je co, takže proces rozkladu organických látek probíhá nepřetržitě.
Aplikace je velmi jednoduchá
Na trhu je široká škála enzymatických přípravků. Ty, které jsou sypké, je obvykle třeba rozpustit v množství vody udaném výrobcem; jako připravený roztok se pak buď lijí přímo do nádrže, nebo se vlijí do WC a na určené místo projdou skrz odpadové potrubí. Tekuté přípravky jsou zpravidla připraveny k okamžitému použití. Aplikují se buď přímo do jímky / ČOV, nebo pomocí vpustí (dřez, vana, toaleta) odpadového potrubí. Druhá varianta je výhodná proto, že enzymatické přípravky působí již v potrubí, kde dokážou rozpouštět usazeniny.
Přípravky se zpravidla pro lepší účinek používají opakovaně – první dávka bývá větší, pak již následují dávky „udržovací“. Vždy je třeba dodržet pokyny a dávkování uváděné výrobcem.
Na co si dát pozor?
Jediné, na co je potřeba dát pozor, je používání desinfekčních, bělích aj. chemických prostředků, louhů a kyselin v průběhu minimálně 24 hodin po aplikaci (např. Savo, Domestos, Krtek apod.). Použitím těchto látek obecně se výrazně snižuje účinnost enzymatických přípravků. K úklidu je ideální používat ekologické čisticí prostředky, např. značek Feel Eco, Ecover, Madel (řada Winni´s), Frosch apod., které neobsahují chlor ani jiné chemické látky, které by ničily bakterie potřebné v domovních čistírnách.
Kde najdou uplatnění?
1. Septiky, žumpy
V septicích, žumpách, ale i odpadních systémech pomáhají enzymatické přípravky k ekologickému rozkladu fekálií a veškerého organického odpadu. Při pravidelném používání odstraňují zápach, nebo ho alespoň výrazně omezují.
2. Čistírny odpadních vod
Enzymatické přípravky určené pro ČOV slouží k zajištění jejich bezproblémového chodu, příp. mohou pomoci také při zprovozňování nové čistírny. Enzymy dokáží rychleji odstraňovat a rozkládat organické složky přitékající s odpadní vodou, čímž se optimalizuje činnost čistírny, což v důsledku vede k menší tvorbě koncového kalu a odstranění možného zápachu.
Některé přípravky je díky vyvážené kombinaci bakterií, enzymů a živných látek možné použít i jako prostředek k podpoře a posílení chodu nízko zatížených čistíren.
Jaké jsou tedy výhody enzymatických přípravků? Shrnutí…
Zdroje:
Bakterie mohou být i užitečné - rozloží odpad a zmírní zápach