Článek shrnuje rozdíly mezi ČOV, septikem a žumpou. Dozvíme se, kde je vhodné je použít a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
K použití čistírny odpadních vod (ČOV), septiku nebo jímky jsme nuceni v případě, že lokalita, v níž máme rodinný dům, chatu nebo chalupu, nemá kanalizaci. V tomto případě je to totiž jediná správná možnost, jak řešit nakládání s odpadními vodami.
Odpověď na otázku, který způsob likvidace odpadních vod je nejlepší, neexistuje. Vždy je třeba zohlednit aspekty, které daná lokalita má. Např. záleží na tom, zda je lokalita obývaná trvale nebo se jedná pouze o rekreační objekt využívaný občasně. Dále záleží na tom, jak je lokalita situovaná, např. zda má v blízkosti vodní tok, příp. také na velikosti a možnostech pozemku. Stejně tak jsou pro budoucí majitele důležité různé nároky na obsluhu instalovaného zařízení.
1. Žumpa neboli bezodtoká jímka
Žumpa je betonová nebo plastová vodotěsná nádrž, která slouží k akumulaci splašků z objektu. Protože nemá odtok, je dle potřeby nutné nechat vyvážet její obsah fekálním vozem na čistírnu odpadních vod. Provozovatel musí zajistit, aby z ní neunikaly do okolí splašky.
Kam se hodí?
Hodí se tam, kde není kanalizace a je problém získat povolení k vypouštění zejména do podzemních vod a u objektů využívaných jen zřídka. Podmínkou je, aby k žumpě mohl zajet fekální vůz.
Co potřebuji vyřídit?
Je potřeba vyřídit stavební povolení, které vydává stavební úřad. Na podzemní stavby do 300 m² zastavěné plochy a hloubky 3 m postačuje ohlášení stavebnímu úřadu.
Výhody:
Nevýhody:
2. Septik
Septik je nádrž, ideálně se 3 komorami, která slouží jako usazovací prostor - odpadní vody se zde postupně zbavují kalu. Dochází zde k předčištění odpadní vody, které ovšem není dostatečné. Proto se za septik umisťuje navíc ještě zemní filtr (např. pískový) nebo aktivní biologický filtr, kde dojde k takovému dočištění, že je možno vodu vypouštět. Vhodně navržený septik ve spojení se zemním filtrem je stejně účinný jako správně provozovaná domovní čistírna.
Kam se hodí?
Jedná se o řešení velmi vhodné pro občasně obývané objekty – např. rekreační chaty a chalupy, stejně tak však může být s výhodami použit u rodinných domů, tedy trvale obydlených objektů.
Co potřebuji vyřídit?
Zapojení septiku vyžaduje stavební povolení vydávané stavebním úřadem, dále je třeba vyřídit povolení k vypouštění odpadních vod. Vodoprávní úřad dále stanoví, jak často bude nutné dokládat vzorek odpadního kalu.
Výhody:
Nevýhody:
3. Domovní čistírna odpadních vod
Domovní ČOV představuje nejdokonalejší a způsob likvidace odpadních vod z objektů, jedná se vlastně o modernější náhradu jímek a septiků. Ačkoli se v prvopočátku jeví jako velká investice, s postupujícím časem se určitě vyplatí. K provozním nákladům je nutno počítat zejména spotřebu elektřiny a příp. poplatek odběr vzorků.
Kam se hodí?
Domovní čistička je vhodná pro trvale obývané objekty (rodinné domy), které není možné připojit na kanalizaci.
Jak funguje domovní čistírna odpadních vod?
Co potřebuji vyřídit?
Je třeba vyřídit stavební povolení u příslušného odboru životního prostředí - čistička totiž patří do kategorie „vodní dílo“, a povolení k vypouštění odpadních vod na příslušném vodoprávním úřadě. V případě, že není jiná možnost a je třeba vypouštět do vod podzemních, je navíc třeba i hydrogeologické vyjádření, že v daném místě nedojde ke znehodnocení podzemních vod.
Výhody:
Nevýhody:
Zajímá vás, jak mohou jednotlivá řešení vypadat? Podívejte se!
Zdroj:
Septik, jímka, žumpa nebo ČOV - jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Jímka, septik, nebo domovní čistírna odpadních vod? Výhody i nevýhody